I Liceum Ogólnokształcące
im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu

ul. Żwirki i Wigury 3, 98-200 Sieradz, tel. 43827-14-25

GodłoPowiat
Dzisiaj jest: 29 Listopada 2022    |    Imieniny obchodzą: Błażej, Walter, Fryderyk

Bieg Powstania Warszawskiego

"Nie jest godzien przyszłości naród, który nie pamięta o przeszłości.

 

1 sierpnia 1944 roku Warszawa wystąpiła zbrojnie przeciwko niemieckiemu okupantowi. Padły strzały, rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Trwało ponad 60 dni i kosztowało życie ponad 200 tys. mieszkańców stolicy. Przeszło do historii jako niebywały akt heroizmu.

 Tysiąc płonących zniczy, mrok i minuta ciszy… W takiej oprawie od 25 lat rozpoczyna się Bieg Powstania Warszawskiego. Ta wyjątkowa impreza powstała, by uczcić rocznicę wydarzeń sprzed 71 lat.

 

Społeczność szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu, biorąc udział (po raz drugi) w 25. Biegu Powstania Warszawskiego, dała świadectwo swojej pamięci o SIERPNIU 1944 i o związkach naszego miasta i regionu z Powstaniem. Dla uczniów szkoły była to lekcja patriotyzmu, lekcja historii połączona z promocją biegania. Udział w niej wzięło ponad 80 osób: uczniowie, absolwenci, dyrektor szkoły, nauczyciele i pracownicy administracji.

Naszą szkolną grupę biegaczy aktywnie wparli, Starosta Sieradzki, Pan Dariusz Olejnik,
Prezydent Sieradza, Pan Paweł Osiewała oraz Pan Generał Mirosław Siedlecki (były Dowódca Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, maratończyk). Bieg na dystansie 5 km wygrał Pan Artur Kozłowski (znakomity sieradzki lekkoatleta, mistrz Polski na dystansie 10 km).

Organizatorzy biegu (Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji) zapewnili opiekę medyczną, napoje, cenne nagrody i niepowtarzalną atmosferę. Trasa Biegu licząca 10 km lub 5 km przebiegała przez tereny ściśle związane z historią Powstania Warszawskiego.

   1 sierpnia, wspólnie z mieszkańcami Sieradza, uczciliśmy 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pod pomnikiem poświęconym „Warszawie, miastu niepokonanemu” przy ul. Powstańców Warszawy w Sieradzu odbyła się uroczystość z udziałem władz samorządowych, kombatantów, harcerzy, żołnierzy 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia oraz jedynej mieszkającej w Sieradzu uczestniczki powstania, Haliny Kolińskiej.

Liczna grupa uczestników XXV Biegu Powstania Warszawskiego, który odbył się dokładnie tydzień przed obchodami 71. rocznicy wybuchu, ubrana w koszulki startowe z powstańczą opaską na ramieniu, upamiętniła Bohaterów Powstania. Złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem i wręczyliśmy Pani Halinie Kolińskiej pamiątki z biegu: koszulkę, zbiorowe zdjęcie uczestników oraz medal (który otrzymywał zawodnik biegu w Warszawie) z wygrawerowanym nazwiskiem i pseudonimem z powstania: „Średzka”.

 
Grzegorz Pietrucha

Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Sieradzu

Sieradz, 1.08.2015 r.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Felieton Kingi Sałaty, uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu, uczestniczki biegu:

„Warszawa, miasto walczące” - relacja z XXV Biegu Powstania Warszawskiego

            Dnia 25 lipca 2015 roku, ponownie z inicjatywy Pana Dyrektora Grzegorza Pietruchy, uczestniczyliśmy w Biegu Powstania Warszawskiego. Z Sieradza na jubileuszową edycję wydarzenia wyruszyły dwa autokary uczniów, absolwentów i przyjaciół liceum.

            Zbiórkę przeprowadziliśmy na parkingu przy budynku ZUSu o godzinie 15:00. Odebraliśmy pakiety startowe i ruszyliśmy w kierunku stolicy. Mimo iż pogoda nie wprawiała nas w bojowy nastrój, autobusowe pogawędki pomogły nam zebrać siły. Dojeżdżając na miejsce, byliśmy pełni pozytywnej energii bez względu na towarzyszącą nam burzę.

            Dzięki zeszłorocznym doświadczeniom bez problemu odnaleźliśmy depozyty i gotowi byliśmy na start. 5 kilometrowy bieg rozpoczął się o godzinie 20:40, natomiast osoby biegnące na 10 kilometrów czekały jeszcze 20 minut na swoją kolej. Przed obydwoma biegami rozbrzmiały odpowiednio „Rota” i „Mazurek Dąbrowskiego”. Pozwoliło nam to wczuć się w klimat wydarzeń sprzed 71 lat. Na trasie biegu mogliśmy spotkać inscenizatorów w strojach rodem z powstania, a towarzystwo innych uczestników oraz kibiców przybyłych pomimo deszczu wzbogaciło nas w dreszczyk emocji. Po przebiegniętym dystansie uhonorowano nas pięknymi medalami, które pozbawiły nas uczucia zmęczenia.

            Stolica pożegnała nas niezwykłą atmosferą, która zaprowadziła nas prosto do naszych domów. Powrót, pomimo późnej godziny, okazał się szybki i obfity w dobry humor. Wydarzenie więc możemy uznać za żywą lekcję historii połączoną z przyjemnością i dawką aktywności. Mamy nadzieję, że za rok wyruszymy do Warszawy z równie pozytywnym nastawieniem, a pogoda okaże się dla nas łaskawsza.

            Na tym jednak nie kończy się nasza pamięć o powstaniu. Już w najbliższą sobotę, spotkamy się przy pomniku Powstańców w Sieradzu, aby złożyć kwiaty i w bardziej tradycyjny sposób oddać im hołd.

            Także Drużyno Jagiellończyka, do zobaczenia za rok!

 


Fotoreportaż znajduje się na stronie
 
 
oraz oficjalnej stronie Starostwa Sieradzkiego
 
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu
 
 
oraz posłuchania wypowiedzi o znaczeniu biegu Powstania Warszawskiego dla Powstańców. Opowiada Pani Hanna Szczepanowska, żołnierz AK oraz działaczka Szarych Szeregów, do których wstąpiła w wieku 12 lat. W Powstaniu Warszawskim pełniła funkcję łączniczki.

https://youtu.be/Ehc5ajam6s8

 

        

Zaloguj Zarejestruj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

Licznik odwiedzin

Dzisiaj20
Wczoraj34
W ciągu tygodnia54
Razem1312560

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka
Żwirki i Wigury 3, Sieradz
Tel.  (43) 827 14 25;  501 192 842

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

003.jpg 004.jpg 005.jpg 006.jpg 008.jpg 010.jpg 011.jpg 012.jpg 013.jpg 014.jpg 016.jpg 017.jpg 018.jpg 019.jpg 020.jpg