I Liceum Ogólnokształcące
im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu

ul. Żwirki i Wigury 3, 98-200 Sieradz, tel. 43827-14-25

GodłoPowiat
Dzisiaj jest: 30 Listopada 2022    |    Imieniny obchodzą: Justyna, Andrzej, Konstanty

Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim!

 

bieg powstania 1

 10 km w hołdzie powstańcom

           23 lipca sieradzki Jagiellończyk już po raz trzeci aktywnie uczcił pamięć powstańców z 1944 roku, biorąc udział w 26 edycji Biegu Powstania Warszawskiego. Wśród uczestników wyjazdu była młodzież, rodzice, nauczyciele z powiatu sieradzkiego oraz sympatycy szkoły. W tym roku zawodnicy wystartowali na dystansie 10 km., oddając hołd powstańcom na trasie będącej fragmentem szlaku bojowego żołnierzy Zgrupowania „Radosław”. Trasa przebiegała obok pomników i tablic upamiętniających ważne dla powstania miejsca. Piękną tradycją imprezy jest jej wyjątkowa oprawa. Bieg odbywa się w godzinach wieczornych, wszyscy uczestnicy biegną w biało-czerwonych opaskach ze znakiem Polski Walczącej. Organizatorzy dbają również o podkreślenie patriotycznego charakteru biegu. Na trasie i w okolicach startu z głośników słychać strzały, co pozwala uczestnikom choć na chwilę poczuć atmosferę trudnych chwil walki o Warszawę. Na mecie finiszującym towarzyszą dźwięki piosenek powstańczych a start Biegu Powstania Warszawskiego poprzedza wspólne odśpiewanie Roty. Dla wielu to właśnie ten moment jest najbardziej wyjątkowy i przejmujący oraz przywołuje w pamięci wydarzenia z tamtych lat.

Ważne jest również to, że większość startujących nie uczestniczy w biegu, aby bić swoje rekordy, ale po to aby oddać hołd powstańcom. Ważniejsze od rywalizacji jest tło historyczne, tożsamość narodowa oraz hołd złożony wszystkim, którzy walczyli o wolna Polskę.

Podczas 26. Biegu Powstania Warszawskiego uczestnicy wyjazdu oprócz pamięci o powstańcach wykazali się również wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka. Po raz pierwszy wsparli akcję charytatywną PKO Banku Polskiego „Biegnę dla ...”. W tym roku akcję przeprowadzono dla 3,5 letniego chłopca z Łodzi, który urodził się z wadą serca. Wszyscy z grupy sieradzkiej pokonali 10 km trasę z przypiętą do koszulki kartką „Biegnę dla Alanka”, przyczyniając się w ten sposób do przekazania darowizny przez Fundację PKO na operacje chłopca. Inicjatorem akcji była p. Jowita Królikowska.

            Sieradzki Jagiellończyk szerzy postawy patriotyczne nie tylko podczas Biegu Powstania Warszawskiego, ale również po nim. Tradycją stało się, że 1 sierpnia uczestnicy biegu biorą udział w obchodach organizowanych przy pomniku „Powstańców Warszawy” w Sieradzu. Młodzież i dyrektor szkoły Grzegorz Pietrucha nie zapomina również o uczestniczce walk o wolną Warszawę, mieszkance Sieradza, pani Halinie Kolińskiej pseudonim „Średzka”, która co roku obdarowana zostaje pamiątkową koszulką z Biegu Powstania Warszawskiego i medalem. Ten gest jest wyrazem pamięci, wdzięczności i szacunku dla uczestniczki Powstania Warszawskiego.

Jak co roku organizatorem wyjazdu dla 50 osobowej grupy z Jagiellończyka byli: dyrektor szkoły Grzegorz Pietrucha i nauczycielka Jowita Królikowska. Wyjazd finansowo wsparli: Starosta Powiatu Sieradzkiego – Mariusz Bądzior, Prezydent Miasta Sieradza – Paweł Osiewała oraz Medana Pharma S.A. z Sieradza. Dzięki ich hojności młodzież z sieradzkiego Jagiellończyka mogła wziąć udział w imprezie nie ponosząc żadnych kosztów.

Wszystkim uczestnikom gorąco gratulujemy udziału w imprezie a sponsorom dziękujemy za wsparcie.

CHCESZ PODZIĘKOWAĆ POWSTAŃCOM WARSZAWSKIM?

Wyślij kartkę w ramach akcji BohaterON – włącz historię.

https://bohateron.pl/

  • strona
  • strona3
  • strona4
  • strona5
  • strona6
  • strona7

        

Zaloguj Zarejestruj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

Licznik odwiedzin

Dzisiaj2
Wczoraj27
W ciągu tygodnia63
Razem1312569

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka
Żwirki i Wigury 3, Sieradz
Tel.  (43) 827 14 25;  501 192 842

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

003.jpg 004.jpg 005.jpg 006.jpg 008.jpg 010.jpg 011.jpg 012.jpg 013.jpg 014.jpg 016.jpg 017.jpg 018.jpg 019.jpg 020.jpg