I Liceum Ogólnokształcące
im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu

ul. Żwirki i Wigury 3, 98-200 Sieradz, tel. 43827-14-25

GodłoPowiat
Dzisiaj jest: 6 Lutego 2023    |    Imieniny obchodzą: Dorota, Bohdan, Ksenia

Damian Płucienniczak z klasy Ib - finalista XLI Olimpiady Historycznej

Damian PłucienniczakUczeń klasy Ib Damian Płucienniczak uzyskał tytuł finalisty XLI Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej. Zawody etapu centralnego odbyły się w Gdańsku, w dniach 11-13 kwietnia 2015 r. i składały się z trzech części (praca pisemna na zadany temat, analiza materiałów źródłowych, e

gzamin ustny), w których najlepsi młodzi historycy wykazywali się swoją wiedzą i umiejętnościami z zakresu jednej z sześciu specjalności, wybieranych już na etapie szkolnym spośród 5 głównych epok historycznych oraz dodatkowej kategorii: Parlamentaryzm w Polsce. Zasady Olimpiady określają, że wiedzę historyczną należy opanować na poziomie akademickim, z czego jest się skrupulatnie rozliczanym na kolejnych etapach.

Damian brał udział w Olimpiadzie Historycznej, w specjalności dziejów starożytnych – najdłuższej i w zgodnej opinii wielu naukowców najtrudniejszej z epok, ale jak sam finalista podkreśla, dla niego zdecydowanie najciekawszej. Już w eliminacjach okręgowych Damian zajął I miejsce w okręgu łódzkim (zdobył 100 % możliwych punktów), co dało mu przepustkę do finału bez dodatkowej kwalifikacji. Na etapie okręgowym wykazał się wiedzą z całego programu szkolnego z historii (zakres rozszerzony) i ze swojej specjalizacji. Podczas kilkudniowego pobytu w Gdańsku reprezentant I LO im. Kazimierza Jagiellończyka – jako jedyny w swojej specjalizacji starożytnej z okręgu łódzkiego, mierzył się z zadaniami tworzonymi i ocenianymi przez elitę historyków polskich. Dzięki uzyskanemu tytułowi finalisty (do najwyższego wyróżnienia, czyli tytułu laureata, zabrakło zaledwie kilku punktów) Damian  już w klasie pierwszej posiada zwolnienie z matury z historii (z wynikiem 100%) oraz wolny wstęp na wiele wydziałów historycznych oraz niektóre prawnicze na najlepszych uczelniach z pominięciem tradycyjnej rekrutacji.

Przez cały czas trwania Olimpiady z Damianem pracowała mgr Jolanta Porada.

 


 

        

Zaloguj Zarejestruj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

Licznik odwiedzin

Dzisiaj16
Wczoraj11
W ciągu tygodnia16
Razem1313426

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka
Żwirki i Wigury 3, Sieradz
Tel.  (43) 827 14 25;  501 192 842

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

003.jpg 004.jpg 005.jpg 006.jpg 008.jpg 010.jpg 011.jpg 012.jpg 013.jpg 014.jpg 016.jpg 017.jpg 018.jpg 019.jpg 020.jpg