![]() |
I Liceum Ogólnokształcące
|
Historia Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka
na tle dziejów sieradzkiego szkolnictwa średniego.
Okres Oświecenia przyniósł pewne ożywienie kulturalne przeja-wiające się w rozwoju oświaty również w Sieradzu. Jednak na podstawie dokumentów bezpośrednich z okresu działalności Komisji Edukacji Narodowej mało jest dokładnych wiadomości o szkole w Sieradzu. Z niektórych późniejszych dokumentów można wyciągnąć wniosek, że w końcu XVIII i pocz. XIX w. funkcjonowała w Sieradzu szkoła wydziałowa księży dominikanów. Przetrwała ona do reformy szkolnej w 1833 r. Do tego sądu upoważniają późniejsze dokumenty archiwalne. Jest wśród nich pismo Komisji Rządowej Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, skierowane do "Wielmożnego Karpińskiego przeora XX. Dominikanów, mówiące o roszczeniach finansowych z tytułu utrzymywania zakładu". Pisma z datami 14 VIII 1818 r., 4 IX 1819 r., 26 X 1819 r. dotyczą lat 1808/1809 - 1811/1812.,
Ciekawym dokumentem jest pismo, w którym Sejmik sieradzki w 1818 r. żądał, "aby powstała szkoła podwydziałowa, którą Izba Edukacyjna chciała założyć, zaś księża dominikanie ofiarowali lokal, odstąpili niektóre fundusze i profesorów spośród swych konfratrów".
Najważniejszymi może dokumentami potwierdzającymi istnienie szkoły księży dominikanów w końcu XVIII i na pocz. XIX w. są "wypisy z księgi cenzury szkolnej", zatytułowane "Szkoła Wydziałowa XX. Dominikanów w Sieradzu", są świadectwa uczniów z lat 1829/30 -1832/33 stemplowane pieczęcią okrągłą o brzmieniu: "Królestwo Polskie - Szkoła Wydziałowa w Sieradzu".
Z tego okresu pochodzą też zaświadczenia wydane przez urzędy municypalne Sieradza, Szadku i Zduńskiej Woli mieszkańcom tych miast zapisującym synów do "Szkoły Wydziałowej w Sieradzu". Wyjaśnić trzeba, że szkoły wydziałowe, powołane do życia przez KEN, były w Królestwie Polskim 4-klasowymi szkołami średnimi, do których uczęszczała młodzież męska.
{galeria}/art/szkola/historia/historia-szkoly/na-tle/{/galeria}
Czytaj więcej: Historia szkoły na tle sieradzkiego szkolnictwa
Długoletni nauczyciele, którzy z licznego grona pedagogów najmocniej wyróżnili się w pracy i pozostali w pamięci absolwentów:
Marek Adamczyk - mgr fizyki (1971-2006)
Zdzisław Albiński - dyplomowany nauczyciel chemii (1954 - 1991)
Włodzimierz Biernacki - mgr filologii polskiej, uczy w szkole od 1979 r.
Stanisława Cieśla - mgr filologii polskiej, uczy w szkole od 1970 r.
Zenon Cybulski - mgr geografii (1974 - 1991)
1260 - Pierwsza wzmianka o szkole w Sieradzu.
1407 - Ustalono byt szkoły miejskiej.
1567 - Na wiecu zwołanym przez burmistrza społeczeństwo Sieradza
opodatkowało się na rzecz utrzymania szkoły.
1625 - Informacja o istnieniu gimnazjum w Sieradzu.
1773 - Przypuszczalna data powstania Szkoły Wydziałowej, którą prowadzili
Dominikanie.
"Mury dla Jagiellończyka" - artykuł o szkole
Działo się w powiatowem mieście Sieradzu, województwa łódzkiego, dnia 13 lipca roku Pańskiego 1924, roku zmartwychwstania Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej szóstego, za prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, za prezesa ministrów i ministra skarbu Władysława Grabskiego, wojewody łódzkiego Mariana Rembowskiego, starosty sieradzkiego Henryka Kalińskiego i burmistrza Ignacego Mąkowskiego.
"My, Komitet Budowy Szkoły Średniej w Sieradzu, wybrany przez Wydział Powiatowy Sejmiku Sieradzkiego i przez Magistrat miasta Sieradza, spełniając od dawna odczuwane pragnienie naszych współobywateli, kładziemy kamień węgielny w tej niezłomnej wierze, że dzieło rozpoczęte w imię Boga i dobra Ojczyzny, doprowadzone zostanie do końca i że w dobie obecnej w najdalsze wieki służyć będzie jako świątynia wiedzy, sprawie wychowania przyszłych pokoleń na obywateli, wiernych Bogu i Ojczyźnie".
Copyright 2012- © lojagiellonczyk.pl Opracowali i przygotowali: Tomasz Felczerek i Dawid Sielski
![]() |
Jagiellończyk |
![]() |
EPAS |