I Liceum Ogólnokształcące
im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu

ul. Żwirki i Wigury 3, 98-200 Sieradz, tel. 43827-14-25

GodłoPowiat
Dzisiaj jest: 29 Września 2023    |    Imieniny obchodzą: Michalina, Michał, Rafał

Konkurs Heweliusza - Jagiellończyk w kosmosie

 

Znamy już wyniki KONKURSU zorganizowanego przez pana Didier Morel'a - nauczyciela nauk ścisłych w Liceum Francuskim Rene Goscinny w Warszawie i przeprowadzonego pod patronatem Centrum Badań Kosmicznych.

Slogan: "Rewolucja umysłu. Polska 2013"

Autorzy: Marta Mokros, Joanna Holica, Sylwia Piekarczyk - uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu.

Opiekun: Ireneusz Marciniak - nauczyciel fizyki.

Praca graficzna: Bartosz Karbownik z Publicznego Gimnazjum nr 3 im. Czesława Niemena w Świebodzinie, pod kierunkiem pani Małgorzaty Kocot.

Serdecznie dziękujemy ucznennicom za udział w konkursie oraz opiekunowi za zaangażowanie. Gratulujemy.

 Radio Łódź

 Nasze radio

Dziennik Łódzki

Centrum Badań Kosmicznych wraz z Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk, uczestniczyły w projekcie „BRITE-PL: Pierwszy Polski Satelita Naukowy". Zespół budujący Lema i Heweliusza zaproponował konkurs dla wszystkich szkół w Polsce.

Uczniowie szkół podstawowych i średnich, proszeni byli, aby utworzyć i przedstawić prace artystyczne (rysunek, obraz, fotografia itd.) związane z Heweliuszem (polskim naukowcem którego imię nosi drugi polski satelita z konstelacji BRITE-PL), jego życiem, twórczością, i/lub projektem naukowym jego imienia. Oprócz rywalizacji prac artystycznych był to również konkurs na najlepsze hasło dla misji satelity Heweliusz.

W konkursie mogły uczestniczyć uczniowie, grupy, klasy lub szkoły. Każda zgłoszona praca została sfotografowana.Wszystkie projekty można oglądać pod adresem http://www.flickr.com/photos/didier-morel

Obraz złożony ze wszystkich prac został wgrany do pamięci pokładowej satelity Heweliusz i umieszczony na orbicie wraz z satelitą. Projekt astronomów ma pomóc w zrozumieniu wewnętrznej budowy największych gwiazd naszej galaktyki. Zadaniem satelitów jest wykonanie szerokokątną kamerą zdjęć nieba w celu precyzyjnego pomiaru jasności najjaśniejszych gwiazd. Satelity po wystrzeleniu będą orbitować nad ziemią na wysokości ok. 800 km. Co pół godziny będą przelatywać nad stacją nadawczą w Warszawie. Na realizację projektu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło 14,2 mln zł i jest to pierwszy od 1989 r. duży grant badawczy w dziedzinie astronomii i badań kosmicznych.

Z naszej szkoły w konkursie wzięły udział trzy uczennice z klasy 2d:
Marta Mokros
Joanna Holica
Sylwia Piekarczyk

Komisja konkursowa składająca się z uczniów wybierze zwycięzców najlepszego hasła i pracy artystycznej - ich imiona zostaną wyryte na satelicie. Konkurs będzie trwać do soboty - 17 listopada 2012 r., a jego bezpośrednim organizatorem jest Liceum Francuskie w Warszawie.

Więcej informacji: Facebook   www.hewelianum.pl      www.trojmiasto.pl

Oto plakat dziewczyn:

 

        

Zaloguj Zarejestruj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

Licznik odwiedzin

Dzisiaj41
Wczoraj151
W ciągu tygodnia489
Razem1328207

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka
Żwirki i Wigury 3, Sieradz
Tel.  (43) 827 14 25;  501 192 842

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

003.jpg 004.jpg 005.jpg 006.jpg 008.jpg 010.jpg 011.jpg 012.jpg 013.jpg 014.jpg 016.jpg 017.jpg 018.jpg 019.jpg 020.jpg