Audiobook

W ramach projektu Powiatowej  Biblioteki Publicznej w Sieradzu, o nazwie "Nowoczesna biblioteka, nowoczesne formy książki" zaproszono nas do nagrania audiobooka.

Tekst słuchowiska specjalnie na prośbę Powiatowej Biblioteki Publicznej napisał pan Konrad T. Lewandowski, publicysta, redaktor oraz autor wielu książek o tematyce science fiction.

Nagranie audiobooka zostało poprzedzone warsztatami z emisji głosu. Odbyły się one 9 września 2013 r. w bibliotece. Uczestniczyli w nich uczniowie z kl. 2b naszego liceum i uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu. Zajęcia poprowadził aktor - pan  Michał Chorosiński. Podczas warsztatów udzielał nam wskazówek dotyczących prawidłowej wymowy, intonacji głosu, zwracając uwagę na prawidłową postawę, tempo mówienia oraz wiele innych kwestii ważnych przy wystąpieniach publicznych i nie tylko. Nie da się ukryć, że z zainteresowaniem i zaangażowaniem braliśmy udział w tych ćwiczeniach.

Przez dwa miesiące młodzież pod okiem polonistek: pani Beaty Kielek i pani Anety Remiszewskiej-Grzesiak przygotowywała słuchowisko. Scenariusz, podział ról i pierwsze próby pokazały, że tekst nie należy wcale do najprostszych i były początkiem artystycznej przygody. Każdy chciał dać z siebie jak najwięcej.  Próby odbywały się w Spółdzielczym Domu Kultury w Sieradzu. Wszystko musiało być starannie dopracowane, ale nikt nie narzekał, nawet jeśli pojawiały się trudności. Montażem audiobooka zajmował się pan Jarosław Miłek, pod którego okiem odbywało się również całe jego nagranie. Projekt okładki zrobili koledzy z  ZSP nr 1 w Sieradzu: Jakub Nadolny i Michał Bartos. Do dnia premiery słuchowiska nikt z nas nie wiedział  jak ono naprawdę wypadło, a dokładniej jak brzmi...

14 listopada nasza grupa została zaproszona na spotkanie z autorem tekstu panem Konradem Tomaszem Lewandowskim, który jak się okazało nagrania słuchał również po raz pierwszy.

W słuchowisku wystąpili:

• lektor – Przemysław Jasek z kl. 2b
  • nauczycielka – Karolina Kasprzak z kl. 2b
  • uczennica – Katarzyna Broda z kl. 2b
  • duch sieradzkiego aptekarza – Adrian Waszczyński  z kl.2b
  • Jaksa – Maja Biernat z kl. 2b
  • królowa Jadwiga -  Aleksandra Kulak z kl.2b
  • książę Siemowit – Michał Kudliński  z kl. 3d

oraz:

• Józef Oksiński – Jakub Nadolny
  • Sierżant Woźnicki – Michał Bartos
  •  Ary Sternfeld – Michał Grabowski
  • Adam – Daniel Lorenc

z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu

Pan Konrad T. Lewandowski jest pisarzem fantasy, science fiction, powieści kryminalnych, a jednocześnie dziennikarzem, redaktorem i publicystą. Na spotkaniu z nami  oraz zaproszonymi gośćmi, opowiedział o swojej twórczości i pomysłach, ale przede wszystkim o tworzeniu audiobooka oraz dwóch nowych książkach, przedstawiających alternatywne losy powstań: warszawskiego i styczniowego. Autor nie jest w szczególny sposób związany z Sieradzem. Słuchowisko "Trzy krople eliksiru pamięci" napisał na prośbę Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Uczestnicy spotkania mieli również okazję, by zapoznać się z fragmentami książek Konrada Tomasza Lewandowskiego, które sam prezentował.

Zaproszeni goście obejrzeli także krótkie filmiki – spoty, promujące teksty pisarza. Można zobaczyć pod adresami:

Na uroczystość przybyli: pisarz Konrad Tomasz Lewandowski, Starosta Sieradzki - Dariusz Olejnik, Dyrektor naszego liceum - Grzegorz Pietrucha, Halina Barden- Zastępca Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Sieradzu, Katarzyna Krajewska i Alicja Nyziak z Zarządu  Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Sieradzu, Irena Kostrzewska – Dyrektor Spółdzielczego Domu Kultury w Sieradzu, nauczyciele i młodzież sieradzkich szkół ponadgimnazjalnych. Nie zabrakło również dziennikarzy lokalnych mediów.

Po wysłuchaniu 17 minutowego nagrania,  grupę  artystów -  amatorów nagrodzono gromkimi brawami. Sam autor pochwalił  młodzież, żałował jedynie, że nie napisał dłuższego tekstu. Bez wątpienia wszyscy byli zaskoczeni efektem końcowym. Za interesujące interpretacje  dziękowały nam panie: Alicja Nyziak i Katarzyna Krajewska. Dla osób niewidomych audiobooki mają szczególną wartość, więc tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy zrobić coś  dla innych.

Spotkanie zakończyło się zrobieniem pamiątkowej fotografii oraz wręczeniem gościom audiobooków.

Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska "Trzy krople eliksiru pamięci". Nagranie jest dostępne na stronie internetowej Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu: http://pbp.sieradz.pl/rel-415.html

Tekst opracowały:

Anna Żywica i Justyna Gawrońska z klasy II B