British Day

BRITISH DAY in our school

‘II Interschool Contest for Junior High School Students – BRITISH DAY’ was held in our school on 5th June. We hosted 3-person teams of Gimnazjum No. 1, Gimnazjum No. 2, Gimnazjum No. 3, Public Gimnazjum of Sieradz, Public Gimnazjum of Wróblew and Gimnazjum in Brzeźnio cheered by their supporters.

The contestants had the opportunity to test their knowledge of the British culture and their English language skills. They were supposed to complete several tasks, including answering the quiz questions, composing a poem in English or spelling English words to name but a few. After a thrilling play-off students of Public Gimnazjum of Wróblew turned out to be the best: Sandra Sibirska, Kacper Wojtysiak and Błażej Bronka. The runners-up were Olivia Hinton, Klaudia Kulawiak and Brajan Frant - students of Gimnazjum No. 1 in Sieradz. The third place went to the students of Gimnazjum in Brzeźnio: Natalia Szewczyk, Natalia Marciniak and Wiktoria Brzęczek.

The participants seemed to be having a fabulous time, particularly while singing karaoke songs... of course in English.

‘British Day’ was organised by a group of English teachers: Agnieszka Jadwiszczak, Alicja Łaska, Anna Sznajder, Agata Kolanus i Robert Nowak assisted by Year 2 students.

Dnia 5 czerwca w naszej szkole odbyły się “II Międzyszkolne Potyczki dla Szkół Gimnazjalnych – BRITISH DAY”. Mieliśmy okazję gościć 3-osobowe drużyny z Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3, Publicznego Gimnazjum Gminy Sieradz, Publicznego Gimnazjum we Wróblewie oraz Gimnazjum w Brzeźniu.

Uczestnicy imprezy mogli sprawdzić swoją znajomość kultury Wielkiej Brytanii oraz swoje umiejętności językowe. Do zadań uczestników należało, m.in. odpowiedzieć na pytania quizowe, ułożyć wiersz z podanych angielskich słów, przeliterować angielskie wyrazy, itp. Po emocjonującej dogrywce najlepsi okazali się uczniowie z Publicznego Gimnazjum we Wróblewie: Sandra Sibirska, Kacper Wojtysiak i Błażej Bronka. Drugie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum nr 1 w Sieradzu w składzie Olivia Hinton, Klaudia Kulawiak i Brajan Frant. Trzecie na podium były uczennice z Gimnazjum w Brzeźniu: Natalia Szewczyk, Natalia Marciniak i Wiktoria Brzęczek.

Uczestnicy imprezy dobrze się bawili, szczególnie podczas wspólnego śpiewania karaoke.... oczywiście po angielsku.

„British Day” został przygotowany przez grupę nauczycieli języka angielskiego: Agnieszkę Jadwiszczak, Alicję Łaska, Annę Sznajder, Agatę Kolanus i Roberta Nowaka wspomaganych przez uczniów klas drugich.

• b01
  • b02