I Liceum Ogólnokształcące
im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu

ul. Żwirki i Wigury 3, 98-200 Sieradz, tel. 43827-14-25

GodłoPowiat
Dzisiaj jest: 23 Marca 2023    |    Imieniny obchodzą: Pelagia, Feliks, Zbysław

Akcja "Las pełen energii"


Uczniowie I LO w Sieradzu wzięli udział w akcji sadzenia drzew, którą zorganizowano 17 kwietnia 2018r. w Męckiej Woli.

Każdy chętny uczeń z klasy IC i IE mógł dowiedzieć się, jak sadzi się las, a przy tym mógł sam spróbować trudnej pracy leśnika. Uczniowie naszej szkoły byli uczestnikami akcji sadzenia drzew „Las pełen energii” zainicjowanej przez PGE DYSTRYBUCJA S.A. i realizowanej z pomocą Partnerów na terenie Grupy Kapitałowej PGE. 

„Las pełen energii” to akcja wynikająca z koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu, według której przedsiębiorstwa już na etapie budowania strategii uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska.

Leśnicy z Nadleśnictwa Kolumna zadbali o to by uczestnicy akcji wiedzieli, jak dobrze posadzić drzewo. Przeprowadzili krótkie szkolenie dotyczące technik sadzenia drzew. Młodzież w praktyce poznała technikę sadzenia przy użyciu kostura i przystąpiła do pracy. Leśnicy przez cały czas wspierali uczniów. Efektem wspólnej pracy było posadzenie około 10 tys. młodych sosen.

Akcji towarzyszył program edukacji ekologicznej przygotowany przez leśników. Przeprowadzone zostały liczne konkursy, prezentowana była piękna wystawa drzew leśnych. Nasza młodzież miała okazję poznać sympatycznych, młodych ludzi z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu, którzy również włączyli się w akcję. Dodatkową atrakcją było wspólne ognisko kończące to wydarzenie. Sama akcja uświadomiła nam wszystkim, ile trzeba włożyć trudu, aby taki las, jaki dookoła widzieliśmy, urósł. Ponieważ las na wiele sposobów służy człowiekowi, jest cennym dobrem, które powinniśmy szanować. Struktura własności lasów w poszczególnych państwach Unii Europejskiej jest bardzo zróżnicowana. Dzięki temu, że w Polsce większość lasów (aż 77%) znajduje się pod zarządem publicznym, wszyscy mogą korzystać z nich bez większych ograniczeń.

Lasy Państwowe każdego roku sadzą około 500 mln drzew. Dzięki temu lesistość w Polsce wynosi obecnie niemal 30%, podczas gdy tuż po II wojnie światowej wynosiła niespełna 21%. Pod względem powierzchni lasów Polska znajduje się na 6. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej. Cieszy też to, że w polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków niż sosna, głównie gatunków liściastych. Skład gatunkowy drzewostanu dostosowywany jest do typu siedliska. Coraz częściej są sadzone dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy, wierzby. W efekcie udział drzewostanów liściastych od czasów zakończenia II wojny światowej zwiększył się z 13% do 24%.

,,Bardzo podobał nam się ten wyjazd i chcielibyśmy powtórzyć go kolejny raz. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc w tak szlachetnej akcji. Prosiliśmy leśników, abyśmy w najbliższym czasie mogli uczestniczyć w innej akcji np. sprzątanie lasu. Miłym gestem były również interesujące upominki ufundowane przez sponsorów.” - dodają uczniowie naszego liceum.

Zgodnie z ustawą o lasach, obowiązkiem leśników i każdego właściciela lasu jest odnowienie lasu w miejscu, w którym został on wycięty. Ustawa na ponowne posadzenie roślinności przewiduje okres pięciu lat. Sadzenie lasu tam, gdzie rósł wcześniej to odnowienie. Jeśli jakiś teren (np. łąka lub pastwisko, nieużytek) nie nadaje się już do uprawy, często sadzi się tam las. Sadzenie lasu tam gdzie go wcześniej nie było to zalesienie.


 • 1
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 31
 • 32
 • 33
 • 34
 • 35
 • 36
 • 37
 • 38
 • 39
 • 41
 • 42
 • 43
 • 44
 • 45
 • 46
 • 47
 • 48
 • 49
 • 51
 • 52
 • 53
 • 54
 • 55
 • 56
 • 57
 • 58
 • 59
 • 61
 • 62
 • 63
 • 64


        

Zaloguj Zarejestruj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

Licznik odwiedzin

Dzisiaj4
Wczoraj22
W ciągu tygodnia48
Razem1314289

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka
Żwirki i Wigury 3, Sieradz
Tel.  (43) 827 14 25;  501 192 842

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

003.jpg 004.jpg 005.jpg 006.jpg 008.jpg 010.jpg 011.jpg 012.jpg 013.jpg 014.jpg 016.jpg 017.jpg 018.jpg 019.jpg 020.jpg