I Liceum Ogólnokształcące
im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu

ul. Żwirki i Wigury 3, 98-200 Sieradz, tel. 43827-14-25

GodłoPowiat
Dzisiaj jest: 7 Czerwca 2023    |    Imieniny obchodzą: Jarosław, Robert, Wiesław

JAGIELLOŃCZYK W RANKINGU OLIMPIADY “ZWOLNIENI Z TEORII”

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła znalazła się w elitarnym Rankingu Szkół Zwolnionych z Teorii! 

Ranking Szkół tworzony jest w oparciu o wyniki uczniów w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Młodzież przez cały rok szkolny zdobywała praktyczne kompetencje organizując swój własny projekt społeczny, tym samym wypracowała szkole miejsce w rankingu. Zajęliśmy 7 miejsce w województwie i 77 w kraju!

Czym są Zwolnieni z Teorii? 

Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada wspierająca uczniów w realizacji projektów społecznych. Uczniowie działając dla innych, zdobywają kompetencje potrzebne w pracy i prawdziwym życiu - współpracy, zarządzania swoim czasem i budżetem, rozwiązywania problemów. Korzystają przy tym z autorskiej adaptacji metody Project-based learning, która stosowana jest także na Harvardzie. Przy okazji uczestnicy zdobywają międzynarodowe certyfikaty pomagające zdobyć wymarzoną pracę lub dostać się na studia za granicą.

Uczestnicy olimpiady działają w zespołach i mają za zadanie zrealizowanie własnego projektu społecznego, czyli lokalnej inicjatywy zmieniającej otoczenie na lepsze.Na platformie uzupełniają też, według harmonogramu, informacje o realizacji kolejnych działań, które przybliżają ich do zrealizowania projektu. Każdy uczestnik, który ukończy projekt zostaje finalistą olimpiady, a najlepsi dostają wyróżniania w rozmaitych kategoriach.

Informacje o najlepszych szkołach zostały zaprezentowane na na uroczystej Gali Rankingu Szkół w formie online. Wydarzenie odbyło się 2 czerwca 2020 r. na facebookowej stronie Zwolnionych z Teorii. Ogłoszenie wyników uświetniło wystąpienie i laudacje Wicepremier Jadwigi Emilewicz.
W tym roku w szkołach w całej Polsce uczniów wspierało blisko 300 Nauczycieli Zwolnionych z Teorii. To grupa edukatorów, których wyróżnia chęć wspierania uczniów i rozwijania w nich kompetencji miękkich. Nauczyciele Zwolnionych z Teorii przeszli w ciągu roku przez pakiet szkoleń i mieli dostęp do nowych narzędzi edukacyjnych, dzięki którym nabyli nowe umiejętności. Przerodziło się to w nawiązanie bardziej partnerskich relacji z uczniami, co zaowocowało niesamowitymi projektami społecznymi.

Wielu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka zainteresowało się tą olimpiadą. W szkole zainicjowano kilka projektów społecznych w różnych dziedzinach: przestrzeń miejska, edukacja, społeczeństwo obywatelskie czy społeczność lokalna. Miały one formę wydarzeń publicznych lub akcji charytatywnych.

Mimo pandemii aż czterem grupom udało się ukończyć swoje projekty. Uczniowie zdobyli dużo punktów za swoje liczne przedsięwzięcia, a organizatorzy ocenili ich działalność wysoko i przyznali tytuły finalistów olimpiady!

DOCENIONE PROJEKTY:

Czworonożne Czartki

Projekt miał na celu pokazanie codziennego życia zwierząt w ich drugim domu-schronisku. Uczniowie mieli nadzieję, że w efekcie tego zwiększy się zrozumienie zachowań i psychiki zwierzaków, ale przede wszystkim wzrośnie liczba adopcji wśród podopiecznych schroniska.Młodzież regularnie odwiedzała zwierzęta w Czartkach, dowiedziała się wiele o ich potrzebach, nakręciła film prezentujący problemy zwierząt promujący ich adopcję, rozpowszechniła tą inicjatywę w lokalnych mediach oraz w szkole i zorganizowała wystawę prac plastycznych oraz zbiórkę charytatywną na rzecz schroniska.

Indywidualne osiągnięcia młodzieży w tym projekcie:

Kaja Kujawin - 6390 pkt.

Julia Jarząb - 6307 pkt.

Natalia Kikowska - 4970 pkt.

Szymon Jędrysiak - 4790 pkt.

Zuzanna Krej - 5273 pkt.

Oliwia Nalbert - 4392 pkt.

Julia Szymajda - 4213 pkt.

Uczniowie zdobyli za projekt 2582 punktów.

BioVitalni

Uczniowie stworzyli profile na portalach społecznościowych: Snapchat i Instagram, na których umieszczali posty o tematyce zdrowotnej. Zorganizowali w szkole spotkania dla uczniów z dietetykiem. Propagowali zdrowy trym życia na antenie Naszego Radia i stronie szkoły. Wykazali się też umiejętnością promowania swojej inicjatywy w mediach publicznych.

Indywidualne osiągnięcia młodzieży w tym projekcie:

Izabela Chodakiewicz - 3835 pkt.

Zuzanna Januchta - 3910 pkt.

Szymon Kalinowski - 4005 pkt.

Kinga Kamas - 4248 pkt.

Kacper Wiśniewski - 4069 pkt.

Uczniowie zdobyli za projekt 2979 punktów.

Nauka przez integrację- Wiek nikogo nie ogranicza

Młodzi dla starszych, starsi dla młodych, czyli warsztaty międzypokoleniowe. Celem projektu było połączenie nauki z obecnością drugiej osoby. Wzajemna nauka wśród pokoleń. Uczniowie chcieli też rozwiązać problemy tych wszystkich grup wiekowych , pokazując im ,że nie ma rzeczy których nie wypada robić ze względu na wiek. Młodzież zorganizowała zajęcia integracyjne w kilku szkołach zarówno dla uczniów, jak i dla seniorów. Propagowała techniki szybkiego uczenia się, obsługi urządzeń elektronicznych oraz najnowszych technologii komputerowych. Uczniowie promowali aktywny sposób spędzania czasu wolnego poprzez aktywną prezentację gier planszowych i aplikacji internetowych. 

Indywidualne osiągnięcia młodzieży w tym projekcie:

Katarzyna Mikołajczyk - 3773 pkt.

Wiktoria Paulińska - 3912 pkt.

Michał Walczakiewicz - 3773 pkt.

Uczniowie zdobyli za projekt 1897 punktów.

Święta razem

Ten projekt powstał aby mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej i najmłodsi pacjenci Szpitala w Sieradzu spędzili w miłej atmosferze czas świąt Bożego Narodzenia. Uczennice starały się wywołać uśmiech na ich twarzy pomimo ich codziennych problemów związanych z chorobą lub samotnością. Dziewczyny odwiedziły podopiecznych szpitala i DPS-u, przygotowały dla nich pierniki własnego wypieku i razem z nimi ozdabiały ciastka. Przy wspólnym stole powstawały też kartki świąteczne, które chorzy mogli sprezentować innym.

Indywidualne osiągnięcia młodzieży w tym projekcie:

Joanna Rolirat - 4616 pkt.

Faustyna Szala - 4953 pkt.

Uczennice zdobyły  za projekt 2615 punktów.

Marzena Putyńska - nauczyciel Zwolniony z Teorii

 • 001
 • 002
 • 003
 • 004
 • 005
 • 006
 • 007
 • 008
 • 009
 • 010
 • 011
 • 012
 • 013
 • 014
 • 015
 • 016
 • 017


        

Zaloguj Zarejestruj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

Licznik odwiedzin

Dzisiaj0
Wczoraj18
W ciągu tygodnia39
Razem1315672

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka
Żwirki i Wigury 3, Sieradz
Tel.  (43) 827 14 25;  501 192 842

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

003.jpg 004.jpg 005.jpg 006.jpg 008.jpg 010.jpg 011.jpg 012.jpg 013.jpg 014.jpg 016.jpg 017.jpg 018.jpg 019.jpg 020.jpg