![]() |
I Liceum Ogólnokształcące
|
Jeśli jesteś ofiarą cyberprzemocy:
1. POROZMAWIAJ Z BLISKĄ CI OSOBĄ – POSZUKAJ WSPARCIA I POMOCY!
Rozmowa z przyjacielem bądź zaufaną osobą dorosłą pomoże Ci zapanować nad emocjami i poczuć się lepiej. Omówienie problemu z różnych perspektyw może w wielu przypadkach pomóc Ci ochłonąć i na spokojnie zaplanować kolejne działania.
2. ZACHOWAJ DOWODY!
Zanim skasujesz/usuniesz hejtujące wpisy na portalu społecznościowym czy czacie, zapisz je na komputerze (np. wciśnij klawisze Control i Print Screen, aby skopiować wpis, następnie „Wklej” w dokumencie Word; wydrukuj stronę, prześlij ją mailem) . Zapisz wszystkie wiadomości tekstowe i audio (poczta głosowa) na swoim telefonie.
3. ZGŁOŚ INCYDENT!
Zwróć się o pomoc do rodziców lub innej zaufanej osoby dorosłej (wychowawcy, pedagoga szkolnego, dyrektora). Pomogą Ci rozwiązać problem i udzielą wsparcia. Skorzystaj z telefonu zaufania 116 111. Jeśli czujesz się zagrożony powiadom policję (cyberprzemoc w świetle prawa jest czynnością karalną). Zablokuj treści i osobę, która je rozpowszechnia, zgłoś nadużycie (np. na Facebooku kliknij „Zgłoś”), nawet jeśli nie znasz tożsamości sprawcy. Moderator strony/portalu internetowego lub operator sieci komórkowej mogą zidentyfikować anonimowego sprawcę.
4. ZABEZPIECZ SWOJE DANE!
Zmień wszystkie hasła dostępu do swoich danych, kont, profili.
5. UJAWNIJ SPRAWCĘ!
Poinformuj dorosłego (rodzica, nauczyciela, pedagoga szkolnego, inną
zaufaną osobę); rodzice mogą złożyć doniesienie na policję i/lub wystąpić o wszczęcie postępowania karnego.
6. SZUKAJ WSPARCIA!
Skontaktuj się z: dyzurnet.pl (wejdź na stronę, zadzwoń na nr 801 615 005 lub wyślij email do Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
- Dziecięcy Telefon Zaufania 800 12 12 12
- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę 116 11
Copyright 2012- © lojagiellonczyk.pl Opracowali i przygotowali: Tomasz Felczerek i Dawid Sielski
![]() |
Jagiellończyk |
![]() |
EPAS |